czwartek, 25 września 2014

DŹWIĘK I PRZESTRZEŃ

DŹWIĘK I PRZESTRZEŃ

Akustyka to słowo o wielu znaczeniach. 

Wydawałoby się – niewielka dziedzina na pograniczu muzyki i fizyki . Tymczasem – gdzie by nie spojrzeć – tam zostawił ślad jakiś akustyk! W projekcie domu, żeby nie zawalił się  z powodu hałasu. W instrukcji obsługi pralki albo zmywarki, określając jak głośno wolno im pracować.  W konstrukcji  „bezszelestnego” odkurzacza. Akustykom zawdzięczacie także sprawne działanie głośników, słuchawek, instrumentów, powstanie sprzętu do badań USG, aparatów słuchowych, opracowanie przepisów BHP (paragrafy dotyczące dopuszczalnego i szkodliwego hałasu), możliwość odczytywania dźwięku z „czarnych skrzynek” samolotów….
Ale…. To dopiero początek!
Zajrzyjcie TUTAJ, żeby dowiedzieć się jak „egzotycznym” i odległym  dziedzinom przydaje się wiedza z akustyki!

Mówiąc „akustyka” można tez mieć na myśli właściwości architektoniczne jakiegoś obiektu, które wiążą się z rozchodzeniem się w nim dźwięku. Mówimy więc o „złej” albo „dobrej” akustyce. Najlepsza akustyka jest oczywiście w miejscach specjalnie zaprojektowanych pod kątem organizacji koncertów lub wystąpień – salach koncertowych, teatrach, amfiteatrach.   
Zaskakująco „beznadziejną”  akustykę mają za to studia nagrań – tam dźwięk nie może swobodnie rozchodzić się po pomieszczeniu (brzmi więc „sucho” i płasko), ponieważ nagrałby się wielokrotnie – bezpośrednio z instrumentu i dodatkowo odbity od ścian.

Co wpływa na akustykę sali? Gdzie najlepiej nam się gra lub śpiewa?
Dźwięk rozchodzi się w każdym ośrodku, czyli materiale. Im gęstszy, twardszy materiał, tym lepiej będzie go przenosił i wzmacniał.  Pomyślcie – co brzmi głośniej – gitara (klasyczna) czy trąbka? Gdzie lepiej słychać kroki – na panelach czy na dywanie? Dlaczego dźwięk „niesie się” po jeziorze na drugi brzeg? (woda jest gęstsza od powietrza!)
Wracając więc do sal – kamienne wnętrza dadzą nam piękny, długi pogłos, drewniane – cieplejsze brzmienie, a wyłożone gąbką, kartonem, tkaniną -  wytłumią dźwięk.

Na TEJ STRONIE  możecie przeczytać  artykuły poświęcone „akustyce w praktyce”, np. o hałasie w domu, a także zobaczyć projekt i galerię jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce – Auli „Symfonia” w Katowicach.  Sala ta ma niezwykłą konstrukcję – można zmieniać jej właściwości akustyczne dzięki ruchomym elementom (drzwi, sufit).  Więcej o tym ciekawym projekcie przeczytacie TUTAJ. 

  W wolnej chwili zajrzyjcie też na kartę  "obejrzyj" - ciekawy wywiad o akustyce i o niezwykłych eksperymentach akustyczno-artystycznych.


Zapamiętaj:

Czym zajmuje się akustyka?

W jakich dziedzinach wykorzystywana jest wiedza z zakresu akustyki?

Co to jest pogłos i echo?

Czym różni się akustyka sali koncertowej i studia nagrań?



Dla ciekawskich:

 Co to jest muzyka topofoniczna?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz